İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı (İMM)

Trafikte oluşabilecek çeşitli risklere karşı sigorta yaptırmak, potansiyel hasarları poliçede belirtilen teminat limitleri dahilinde güvence altına alır. Kasko ve de Trafik Sigortaları bu gibi riskler karşısında hasarlarınızı güvence altına alan sigortalardır.

Peki Kasko ve Trafik Sigortası Limitleri Hasarı Karşılamak İçin Yeterli Midir?

Kasko; aracınıza ait zararları güvence altına alan bir sigortadır. Trafik sigortası ise kaza sebebiyle karşı tarafta oluşan zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Trafikteki tüm araçların poliçe şartları, teminat limitleri değişse de zorunlu trafik sigortası vardır. Ancak bu sigortalar meydana gelebilecek hasarları poliçede belirtilen teminat limitlerinde güvence altına alır. Oysa bazı kazalarda karşı tarafta meydana gelen hasar poliçede belirtilen limitleri aşabilir. İşte bu noktada İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı (İMM) devreye girer.

İMM Nedir?

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı (İMM), hasarın büyük olduğu, trafik sigortası limitlerini aşan kazalarda devreye giren bir ek bir güvencedir. İMM maddi tazminatların yanı sıra manevi tazminatları da içerebilir. Bu yanıyla da sizi güvende hissettirecek bir sigortadır.
İMM Sigortasına sahip olabilmeniz için mutlaka kasko yaptırmanız gerekir. İMM Sigortasının limitli ve de limitsiz teminat seçenekleri bulunur.
İMM Sigortasının teminat limitlerini İhtiyari Mali Mesuliyet Şartları Nelerdir? yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasının Genel Şartları Nelerdir?

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasına sahip olabilmenizin ilk şartı aracınıza kasko yaptırmaktır. İMM sigortasını isteğiniz doğrultusunda kasko poliçenize ekletebilirsiniz.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasının şartları poliçenizde bulunan teminat ve limitlere göre değişiklik gösterir. Ancak yine de trafik sigorta limitlerini aşan durumlarda sizi güvence altına alan bir ek sigortadır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası sadece maddi hasarları değil manevi hasarları da güvence altına almayı amaçlar. Örneğin yaşadığınız bir trafik kazasında karşı tarafa verilen zarar manevi bir zarar ise açılacak tazminat davası sonucu ödenecek bedel de İMM sigortası kapsamındadır. Yani trafik sigortası karşı tarafa verilen maddi zararları karşılarken İMM Sigortası manevi tazminat taleplerini de karşılayacaktır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasının limitli ve de limitsiz seçenekleri bulunur. Çok fazla trafiğe çıkıyor, şehir değiştiriyorsanız trafikte risklerle karşılaşma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu durumda limitsiz İMM sigortası yaptırmak sizin için daha avantajlı olabilir.

Örneğin karıştığınız bir kazada, karşı tarafta meydana gelebilecek zararların bir kısmı poliçe limitlerinize göre trafik sigortasından karşılanacaktır. Ancak kaza hasar bedeli trafik sigortası limitlerini geçiyorsa İMM sigortası tarafından karşılanır. Ancak İMM sigorta teminatınız limitli ise ve hasar İMM sigorta limitlerinin üzerindeyse, kalan tutar sizin tarafınızdan ödenir. Ancak limitsiz İMM teminatında karşı tarafta meydana gelen masraflar İMM sigortası tarafından karşılanacaktır.

Sigorta şirketinizle görüşerek size en uygun şartlarda İMM sigortası yaptırabilirsiniz.

İMM Sigortasından Nasıl Yararlanılır?

Sigortalı, trafik sigortası teminat limitlerini aşan bir kaza geçirdiğinde, bu durumu en az 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirmek zorundadır.
Söz konusu kaza zincirleme bir kaza ise ihtiyari mali mesuliyet sigortası her araç için teminat sunmakla yükümlüdür.

İMM Sigortasının Geçerlilik Süresi Nedir?

İMM sigortasının geçerlilik süresi bağlı olduğu poliçenin süresi kadardır.