Kasko Nedir?

Kasko kısaca motorlu kara taşıtları sigortasıdır. Araç sahibinin ve aracın kaza, hırsızlık vb. olaylarda oluşabilecek zararlarını güvence altına alan, yaptırılması isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Tıpkı trafik sigortasında olduğu gibi kaskoda da geçerlilik süresi 1 yıldır. Her yıl yenilenmesi gerekir.

Kasko Ne İşe Yarar?

Kasko motorlu aracınızı ve sizi, gerek trafikte gerekse trafikte seyir halinde olmadığı durumlarda kaza, yanma, çalınma gibi olasılıklara karşı güvence altına alır.

Kaskonun Kapsamı Nedir?

Kasko ile aracınız;

  1. trafik kazası,
  2. hırsızlık,
  3. yangın
  4. doğal afet

gibi durumlar karşısında meydana gelebilecek zararlara karşı teminat altına alınır. Talebe göre bu teminatların kapsamı genişletilebilmektedir. Bunun için poliçenize ek teminatlar ile aracınızla ilgili oluşması muhtemel riskleri de güvence altına alabilirsiniz.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trafik Sigortası da Kasko da araç sigortası türleridir. Trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm motorlu araçlar için zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik kanununa göre her yıl yenilenmesi suretiyle yapılır. Kasko ise yine motorlu taşıtlara özel olup, yaptırılması isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Trafik Sigortasında amaç; olası bir kaza durumunda karşı tarafa verilebilecek zararları en aza indirmek ve de oluşan zararları güvence altına almaktır.

Kaskoda ise amaç; araç sahibini ve de aracı kaza vb durumlar karşısında oluşabilecek zararlara karşı korumak; oluşan zararları ise güvence altına almaktır.

Kasko
Kasko